Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, sinir sistemi hastalıklarından biri olarak bilinir ve bacaklarda, ayaklarda ve bazen kollarında ortaya çıkan rahatsızlık verici bir durumdur. Özellikle dinlenme durumunda, hastalığı yaşayan kişilerde bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi oluşur ve hareket ettirme ihtiyacı doğar.

Huzursuz Bacak Sendromu Çeşitleri

Huzursuz bacak sendromu, iki temel çeşide ayrılır:

 1. İdyopatik Huzursuz Bacak Sendromu: Nedeni tam olarak bilinmeyen bu çeşit, genetik faktörlerden kaynaklanabilir ya da ailesel bir geçmişi olmayabilir.
 2. İkincil Tip (Sekonder) Huzursuz Bacak Sendromu: Başka bir rahatsızlığın sonucu olarak ortaya çıkar. Böbrek hastalığı, anemi, vitamin eksikliği gibi sağlık sorunları ikincil huzursuz bacak sendromuna yol açabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu hastalarında görülen yaygın belirtiler şunlardır:

 • Bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi,
 • Sürekli olarak hareket etme ihtiyacı,
 • Gece saatlerinde artan ağrı ve rahatsızlık hissi,
 • Hissedilen rahatsızlığın hareketle azalması,
 • İstemsiz bacak seğirmeleri.

Yukarıda gösterildiği gibi tecrübelerimizden edinmiş olduğumuz bilgiler ışığında Vita Plus, Body Plus ve Omega Plus için yapıştırma noktaları şu şekildedir:

Vita Plus: üst bacak ve alt bacak olarak her iki bacağa da yarım olacak şekilde uygulanır
Omega Plus:
Sol kulak altına
Body Plus
: Sağ kürek kemiğine

Öneriler:

1- Su tüketimi arttırılmalıdır.
2- Tavsiye edilen en az kullanım süresi iki (3-6) ay dır.
3- Epifiz Plus Ürünününde kullanılması önerilir.

 1. Vita Plus:
  • Kore Kırmızı Ginseng: Huzursuz bacak sendromundan kaynaklı uyku problemlerine yardımcı olabilir ve enerji seviyelerini artırarak günlük aktivitelerde rahatlamayı sağlayabilir.
 2. Body Plus:
  • B3 Vitamini Niyasin: Sinir sistemi üzerinde etkili olup, sinirsel rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olabilir ve huzursuz bacak sendromunun belirtilerini hafifletmeye katkı sağlayabilir.
  • B9 Vitamini (Folik Asit): Sinir sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve huzursuzluk hissiyatını azaltabilir.
  • B12 Vitamini (Kobalamin): Sinir hücrelerinin sağlığını destekleyerek huzursuz bacak sendromunun sebep olduğu sinirsel rahatsızlıkların etkilerini azaltabilir.
  • B6 Vitamini (Piridoksin): Sinir sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek huzursuz bacak sendromunun oluşturabileceği sinirsel gerginliği azaltabilir.
  • Kore Kırmızı Ginseng: Huzursuz bacak sendromunun yol açtığı huzursuzluk hissiyatını azaltabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırabilir.
 3. Omega Plus:
  • Krill Oil, Omega 3 ve Omega 9: Anti-inflamatuar özellikleriyle huzursuz bacak sendromundan kaynaklı iltihaplanma ve ağrıları azaltabilir, aynı zamanda bağırsak sağlığını destekleyerek huzursuzluğu hafifletebilir.
  • E Vitamini ve C Vitamini: Antioksidan özellikleri sayesinde hücreleri koruyabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve huzursuz bacak sendromunun neden olduğu hücresel hasarı azaltabilir.
  • Astaxantin: Antioksidan etkileriyle hücrelerin korunmasına ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir, böylece huzursuz bacak sendromunun etkilerini hafifletebilir.
  • Çinko: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olabilir ve huzursuz bacak sendromundan kaynaklı iltihaplanmanın azaltılmasına katkı sağlayabilir.
  • Coenzyme Q10: Enerji üretimini destekleyerek huzursuz bacak sendromunun yol açtığı yorgunluğu ve halsizliği azaltabilir.

Bu ürünlerin içeriğinde yer alan bileşenlerin, huzursuz bacak sendromuna yönelik potansiyel faydaları vardır. Ancak unutulmamalıdır ki, her bireyin vücut yapısı ve sağlık durumu farklıdır.

Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tavsiye edici ürün içeriğine yer verilmiştir.

Published On: 19 Ekim 2023Last Updated: 19 Ekim 2023Categories: Huzursuz bacak sendromu için yorumlar kapalı

Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır