Adet düzensizliği nedir

Adet düzensizliği, birçok kadının yaşayabileceği yaygın bir durumdur ve bazen endişe nedeni olabilir. Adet döngüsünün 24 günden kısa veya 38 günden uzun olması, aylık periyotların önemli ölçüde değişmesi gibi durumlar “oligomenore” olarak adlandırılır. Bu durum, ergenlik dönemi, emzirme veya menopoza yaklaşma gibi doğal yaşam evrelerinde normal olabilir. Stres, ilaçlar veya sağlık koşulları gibi faktörler de adet düzenini etkileyebilir.

Adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Adet düzensizliği nedenleri

Ara sıra adet düzensizliği yaşamak oldukça yaygın bir durum ve genellikle endişe nedeni değildir. Adet düzensizliğine neden olabilecek faktörleri kısaca şöyle sıralamak mümkün:

 • Doğal hormonal değişimler
 • Hormonal doğum kontrolü
 • Stres
 • Yoğun ve sık antrenman
 • Kilo kaybı
 • Adenomyozis (endometirial dokunun kalınlaşması)
 • Yumurtlama eksikliği veya yumurtlamaya bağlı sorunlar
 • Miyom, polip veya kistler
 • Östrojen hormonu kaynaklı veya diğer hormonal bozukluklar
 • Enfeksiyonel durumlar
 • Rahim ve overlerin habis kitleleri

Adet düzensizliği tedavisi: Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

Çoğu kişi, adet düzensizliği nasıl düzelir, merak ediyor. Zaman zaman adet düzensizliği yaşamak, oldukça yaygın bir durum. Ergenlik, perimenopoz veya doğum kontrolüne bağlı düzensizlik de tipik olarak tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız:

 • Adet düzensizliği kalıcıysa ve görünür bir nedeni yoksa,
 • Düzensiz dönemler bir ilaç veya sağlık durumuyla ilgiliyse,
 • Pelvik ağrı gibi diğer semptomların yanı sıra adet düzensizliği yaşanıyorsa,
 • Kişi hamile kalmak istiyorsa.

Eğer adet düzensizliğinin altında yatan bir neden varsa, doktorunuz bunu teşhis edebilir. Adet düzensizliği tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır.

Ayrıca sağlıklı adet döngünüzü desteklemek için bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeyi de deneyebilirsiniz:

 • Yoganın düzensiz menstrüasyona bağlı hormon seviyelerini düşürdüğünü gösteren bilimsel çalışmalar
 • Kilonuzdaki değişiklikler adet döneminizi etkileyebilir. Fazla kilonuz varsa, kilo vermek adet dönemlerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.
 • Egzersiz, kilo kontrolüne yardımcı olabilir ve bu da adet dönemlerini düzenleyebilir. Ayrıca, döneminizden önce ve sırasında ağrıyı azaltabilir.
 • Günlük vitamin dozunuzu alın. Peki, D vitamini adet düzensizliği yapar mı? Düşük D vitamini seviyelerinin adet düzensizliğine yol açabileceğini gösteren bilimsel araştırmalar var.

Adet Düzensizliği için Ürün Tavsiyesi

Adet düzensizliği, birçok kadının karşılaşabileceği can sıkıcı bir durumdur. Bu doğal döngüyü etkileyen hormonal dalgalanmalar, pek çok kadının hayatını olumsuz etkileyebilir. Ancak, doğanın bize sunduğu güçlü bitkiler sayesinde, adet düzensizliğiyle başa çıkmanın doğal ve etkili yolları mevcut!

İşte size harika bir formül: Woman Plus Çinko, ginger, ginseng, omega 3, maca root, L-arginine, demir, pueraria lobata root ext, humulus lupulus (asmaotu), black cohosh root (siyahtanbaş kökü), red clover (kırmızı yonca) ve palmitoyl tripeptide. Bu benzersiz bileşenler, adet düzensizliğine sağladığı katkılarla dikkatinizi çekecek!

Çinko, hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcı olurken, ginger ve ginseng stresi azaltarak adet döngüsünü düzenler. Omega 3, inflamasyonu azaltırken, maca root enerji düzeyini artırır ve L-arginine kan akışını iyileştirerek adet öncesi şişkinliği hafifletir. Demir, anemi riskini azaltırken, pueraria lobata root ext hormonları dengeler ve humulus lupulus sakinleştirici etkisiyle zihni yatıştırır.

Ayrıca, black cohosh root ve red clover hormonal değişikliklere karşı doğal bir destek sağlarken, palmitoyl tripeptide cilt üzerinde olumlu etkiler gösterir ve adet dönemiyle ilgili cilt problemlerini azaltır.

Bu güçlü doğal bileşenlerle adet düzensizliğiyle başa çıkın ve özgürlüğe adım atın! Sağlık ve esenliğinizi desteklemek için bu benzersiz formülü denemeye ne dersiniz? Adet döngünüzü dengelemek ve doğal bir rahatlama sağlamak için şimdi harekete geçin!

Yukarıda gösterildiği gibi göbek bölgesinin hemen altına uygulama yapıldığında Adet Düzensizliği sorunlarınız da size yardımcı olabilir.

Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tavsite edici ürün içeriğine yer verilmiştir.

Bu içerik hoşunuza gittiyse, lütfen uygulama sonrası siz de görüşlerinizi ve tecrübelerinizi yorum olarak belirtin. Paylaşımlarınız başkalarının bu bilgiye ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

Published On: 19 Ekim 2023Last Updated: 19 Ekim 2023Categories: Adet Düzensizliği için yorumlar kapalı

Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır